
Ślub konkordatowy w serii pytań i odpowiedzi
Ślub konkordatowy to rozwiązanie, które zostało wprowadzone w 1998 roku. Miało ono na celu zmniejszenie ilości formalności oraz połączenie ceremonii kościelnej ze świecką. Mimo że tego typu śluby zawierane od wielu lat młode pary nadal mają liczne pytania i wątpliwości, w tym dotyczące między innymi tego czym są śluby konkordatowe.
Czym jest ślub konkordatowy?
Ślub konkordatowy to powiązana ceremonia o charakterze wyznaniowym i świeckim. Pociąga ona za sobą zarówno konsekwencje religijne, jak i umocowane w prawie polskim.
Kto może zawrzeć ślub konkordatowy?
Co do zasady ślub konkordatowy mogą wziąć jedynie osoby pełnoletnie, które ponadto nie są ze sobą spokrewnione w linii prostej. Zresztą takie same zasady dotyczą ślubów o charakterze cywilnym.
Czy istnieją jakieś zasady od powyższej reguły?
Tak. Ślub konkordatowy może zawrzeć kobieta, która ukończyła 16. rok życia, a jej chęć zaślubin poparta musi być decyzją sądu. Podobna zasada dotyczy osób spowinowaconych. One również powinny otrzymać pozytywną opinię sądu.
Czy ślub konkordatowy można zawrzeć z obywatelką lub obywatelem innego kraju?
Tak. W tym wypadku konieczne jest jednak zaświadczenie wydane przez właściwe organy kraju pochodzenia stwierdzające brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa.
Czy w powyższym przypadku zaświadczenie powinno być tłumaczone?
Tak. Zaświadczenie powinno być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia ślubu konkordatowego?
Wśród dokumentów, które są niezbędne do zawarcia ślubu konkordatowego należy wymienić: dowody osobiste przyszłych małżonków, ich metryki chrztu, które nie są starsze niż 3 miesiące, potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich, potwierdzenie przyjęcia bierzmowania, zaświadczenia o spowiedzi, zaświadczenie o ogłoszeniu zapowiedzi, jeżeli były one ogłoszone w innej parafii oraz zaświadczenie z USC o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego.
Czy ślub konkordatowy mogą zawrzeć osoby, które są wyznawcami różnych religii?
Tak. W takiej sytuacji para młoda powinna złożyć osobną przysięgę w kościele panny młodej oraz osobną w kościele pana młodego.
Jakie formalności mają miejsce podczas ślubu konkordatowego?
Podczas ślubu konkordatowego duchowy jest zobowiązany do potwierdzenia tożsamości pary młodej w oparciu o dowody osobiste lub paszport, w przypadku osoby o innym niż polskie obywatelstwie. Po zakończeniu ceremonii konieczne jest złożenie podpisów potwierdzających wstąpienie w związek małżeński.
W jakim czasie możliwe jest otrzymanie aktu ślubu?
W ciągu pięciu dni od zawarcia ślubu proboszcz parafii zobowiązany jest do przekazania stosownych dokumentów do właściwego Urzędu Stanu Cywilnego. Urząd wystawia akt ślubu zazwyczaj w przeciągu dwóch tygodni.
Jakie opłaty związane są z zawarciem ślubu konkordatowego?
Ze ślubem konkordatowym związane są opłaty o charakterze świeckim w postaci opłat skarbowych dokonywanych w USC. Ponadto, należy się liczyć z opłatami na rzecz kościoła, których wysokość zależy w głównej mierze od wewnętrznych zwyczajów danej parafii.