Cechy czytania na ślub

Organizacja ślubu i wesela jest ogromnym przedsięwzięciem, które spędza sen z powiek przyszłym małżonkom. W tym przypadku trzeba pamiętać o wielu kwestiach, które dotyczą także mszy ślubnej. Czy można poprosić o specjalne czytania na ślub? Czym cechuje się to pojęcie? Na jakie czytania postawić?

Czytania na ślub

Warto podkreślić, że w przygotowaniu mszy ślubnej, Państwo Młodzi mogą zadbać zarówno o dekorację kościoła, jak i wybór śpiewów. Nie zapominajmy o tym, że bez problemu dobierzemy też czytania i przygotujemy modlitwę wiernych. Dzięki temu ceremonia będzie jeszcze bardziej uroczysta, a my zadbamy o piękna i niezapomnianą oprawę kościelną. 

Wskazówki przed mszą ślubną

Przed mszą ślubną warto ustalić z księdzem kilka kwestii. Przede wszystkim, narzeczeni mogą poprosić o przeczytanie czytań, oprócz Ewangelii i zaśpiewanie psalmu przez kogoś z bliskich osób. Istotne jest zaznaczenie czyta w lekcjonarzu lub wydrukowanie tekstów, co ułatwi zadanie. Warto wcześniej pokazać osobie czytającej tekst, jaki wybraliśmy. Proboszcz musi wiedzieć, że do czytania przyjdzie konkretna osoba, co pozwoli uniknąć zamieszania. Pomocne jest również ustalenie z księdzem gestów, jakie powinny wykonać osoby czytające, tak aby posługa liturgiczna była jednakowa dla wszystkich zebranych w kościele. 

Jeśli Państwo Młodzi dobiorą jedno czytanie, powinno ono pochodzić z Nowego Testamentu. Fragmenty bez problemu znajdziemy w kategorii „Drugie czytanie”. Miejsce wykonania psalmu i czytania to ambona, jednakże werset aklamacji Alleluja nie jest czytaniem, dlatego nie powinien być wykonywany z tego miejsca. 

Czytania na ślub są podniosłe i uroczyste, tak aby wskazywały na to ważne wydarzenie, jakim jest zawarcie sakramentu małżeństwa. Narzeczeni mogą poprosić kogoś z rodziny o przeczytanie danej kwestii, uprzednio uzgadniając to z proboszczem w parafii. Dzięki temu zadbamy o niezapomnianą oprawę ślubu, który na długo pozostanie w naszej pamięci, jak i w pamięci wszystkich zebranych tu osób z rodziny oraz przyjaciół.